Au-Pair Danışmanlığı - Ücretsiz Au Pair Danışmanlığı, Amerika'de Au-Pair

Yurtdışı Eğitim | Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim  

Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı eğitim kaydi yaptıran öğrencilerimize BEDAVA UÇAK BİLETİ !

 Yurtdışı Eğitim
Au-pair
Work and Travel
Yurtdışı Dil Okulu
Göçmenlik
Yurtdışı Üniversite Hazırlık
Yurtdışı Yaz Okulu
Yurtdışı Eğitim Kültür Programları
Executive English   Yurtdışı Sertifika Extension
Yurtdışı Eğitim İletişim

INGILTERE'DE AU-PAIR 'LİK

Niçin Au-Pair 'lik

İngiltere'de Au-Pair'lik

Başvuru Belgeleri

Vize Belgeleri

 Başvuru Ücreti

Tavsiyelerimiz

 Soru - Cevap
 Ön Başvuru Formu
 Referanslarımız
 Kayıt Formu

Green Card


Ana Sayfa

Au-Pair 'lik

Work and Travel

 Göçmenlik
 Dil Okulları
 Üniversiteler
 Yaz Okulları

Kültür Programları


 Sık Sorulan Sorular

Hakkımızda

 Yurtdışı Eğitim Bilgi  Formu

İletişimPOPÜLER ŞEHİRLER

 Londra
 Brighton
 New York
 Toronto
 Sydney
 Berlin
 Roma
 Paris
 Madrid
 Cape Town
 Pekin

TAKSİT SEÇENEKLERİ

Yurtdışı Eğitim Dosyaları

 Küba'da Eğitim
 Homesickness
 CELTA
 İngiliz İngilizcesi &  Amerikan İngilizcesi

 

 
 
Desk Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Amerika İngiltere Dil Okulları Kanada Master MBA Au-pair Aupair Desk Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ::.

1. İngiltere'de niçin Au-Pair'lik sistemi uygulanıyor. İngiltere'de aileler çocuk bakıcısı bulamıyor mu, Neden yurtdışından bakıcı alıyorlar?
İngiltere'de Au-Pair sistemi ekonomik olduğu için tercih ediliyor. Au-Pair alan bir çok aile, orta gelir sınıfına dahil aileler. Çocukları için İngiliz bir bakıcı tutmak bu ailelere oldukça pahalıya mal oluyor, çünkü İngiliz bakıcılar bu işi para kazanmak için yapıyor. Oysa Au-Pair sisteminde katılan yabancı gençler bu işi para kazanmak için değil, dil öğrenmek için yapmakta. Bu nedenle oldukça ekonomik olan bu sistem İngiliz ailelere daha cazip geliyor.

2. İngiltere 'de bir çok Au-Pair acentasının ücretsiz olarak bana aile bulabileceğini biliyorum. Neden Türkiye'deki bir au-pair acentasına başvurayım?
Bu konudaki tercih tabii ki size ait, Türkiye'deki bir Au-Pair acentasına başvurmak zorunda değilsiniz. Ancak şunu özellikle belirtmekte yarar buluyoruz. İngiltere'deki Au-Pair acentalarına başvurmanın sizin için güvenli olabileceği söylenemez. Türkiye'deki Au-Pair acentaları yerine doğrudan İngiliz acentalara başvurmakla, hem vize almada, hem de bulunan ailenin güvenilir bir aile olduğunu anlamakta, Türkiye'deki profesyonel bir rehberden yoksun olacaksınız. Buna ek olarak, İngiltere'de kalacağınız aileyle aranızda sorun olduğunda, başvurabileceğiniz bir yer olmayacaktır. Çünkü yerleştirmenizi yapan İngiliz acenta sizin yerleştirmenizi yaparken ücretini sizden değil, aileden aldığından, sizin hakkınızı savunmak yerine, gelir kaynağı olan ailenin hakkını gözetecektir.


3. İngiltere'de ailelerin genel özellikleri neler?
İngiltere'de Au-Pair talebinde bulunan aileler, genelde anne-baba çalışan 1-2 çocuklu ailelerdir. 3-4 çocuklu ailelere de rastlanmaktadır Çocukların yaşları çok değişkendir ancak genelde okul çağındaki çocuklu ailelerdir.

  • Aileler, daha çok Çek, Macar ve Slovak Au-Pair tercih etmektedir. Bu ülkelerden başvuran Au-Pair adayları, İngiltere'ye kültürel olarak daha yakın olmaları, daha çalışkan olduklarına inanılmaları ve Vize almada güçlük çekmemeleri dolayısıyla tercih edilmektedir.
  • İngilizler, genelde erken yatar ve erken kalkarlar. Aile bireylerinin neyi ne zaman yapacakları daha önceden planlanmıştır. Bu fazlasıyla düzenli yaşam tarzı sizin için çok sıkıcı olabilir. İngiliz aileler sakin ve soğukkanlıdırlar. Kızgınlıklarını veya sevinçlerini hemen açığa vurmazlar. ilişkileri daha çok saygı üzerine kuruldur.

4. Bana ne kadar sürede aile bulabilirsiniz?
Bu süre, başvurduğunuz döneme ve sizin niteliklerinize bağlı. Normal olarak bir adayın yerleştirilmesi, bir hafta ile 2 ay arasında zaman almaktadır. İyi niteliklere sahip, oto ehliyetli, İngilizce si iyi, sigara kullanmayan, çocuk bakım deneyimi olan adayların yerleştirilmeleri çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Erkek adayların yerleştirilme süreleri ise daha uzun bir zaman dilimi alabilir. Erkek adaylar en azından 3 ay öncesinden Bayan Au-Pairler ise en azından 4 hafta öncesinden başvurmak zorundadırlar.
5. Sadece Londra'ya gitmek istiyorum. Bu mümkün olur mu?
Evet. Ancak bu yerleştirilme sürenizi uzatır. İstediğiniz kent ve bölgeden sizi isteyecek bir aile bulununcaya kadar beklemek zorunda kalırsınız. Size tavsiyemiz, bölge tercihi yerine, hangi bölgeden olursa olsun bulunacak ailenin iyi bir aile olmasına önem vermeniz.

6. Londra'ya gitmem tavsiye edilmiyor, siz ne dersiniz?
Londra dünyanın en cazip şehirlerinden birisidir ancak çok pahalıdır. Londra'da çok sayıda etnik kökenden aile yaşadığı için İngiliz kökenli aile bulmada zorluk yaşanabilir. Ayrıca Londra'da çok sayıda Türk vardır.
Diğer yandan, Londra eğitim için en ideal şehridir. Çok sayıda au-pair dil okulu vardır. Ayrıca bazı mesleki konularda kurslar yapmak mümkündür. Londra parkları, müzeleri, tiyatroları , kültür ve alışveriş merkezleri cennetidir.

7. Hangi bölgeyi tercih etmeliyim?
İngiltere'de bir bölge tercih etmek zorunda değilsiniz. Bu konuda size tavsiyemiz, bölge seçimi yapmamanız ve hangi bölgeden sizi memnun edecek bir aile çıkarsa çıksın kabul etmeniz. Unutmayın, İngiltere'ye gezmeye değil, eğitime gidiyorsunuz ve bölge seçiminden daha çok huzurlu olacağınız bir ortam sizin için daha önemlidir. Bu konudaki kararı DESK 'e bırakır ve danışmanlarınıza yetki verirseniz, size olası en iyi aile bulunacaktır.

8. Hangi çocuk yaş grubunu tercih etmeliyim?
İngiltere'de çocuklar 5 yaşından itibaren tam gün (Saat 09-15:30 arası) okula giderler. Ama 4 yaşından itibaren çok anlaşılır İngilizce konuştuklarını düşünürsek Bu anlamda, çok özel koşullar sağlanmadığı sürece, 3 yaş ve üstü çocuklu aile tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ancak bu yaşlardaki çocukların kontrolünün zor olabileceğini göz ardı etmemeniz de gerekir.

9. İngilizcem çok zayıf. Au-Pair olmam sizce yararlı olur mu?

İngiltere'de Au-Pair olmanız İngilizce'yi öğreneceğiniz için elbette yararlı olur ancak ne kadar başarılı bir Au-Pair olabileceğiniz tartışılabilir. Kalacağınız aile ve çocuklarla iletişim kurmanız çok zorlaşacağından kendinizi uzunca bir süre çok yalnız hissedersiniz ve başarısız olup geri dönme ihtimaliniz yüksektir. Eğer, İngilizce'niz zayıf ise, en azından İngiltere'ye gidene kadar bir dil kursuna gitmeniz, İngiltere'deki başarınız için gerçekten çok önemlidir.

10. İngiltere'de karşılaşacağım en büyük güçlükler neler olacaktır?
İngiltere'de karşılaşılan en önemli sorun, kültürel uyum ya da kültür şokudur. Alışkın olduğunuz bir yaşam biçimi, aileniz ve arkadaşlarınızı arkanızda bırakıp bir başka ülkeye gitmek ve hiç alışkın olmadığınız bir yaşam biçimine alışmak zorunda kalmanız kültür şokuna neden olmakta ve bu dönemi hemen hemen her Au-Pair yaşamaktadır ve bu dönemin uzun veya kısa olması Au-Pair'e göre farklılık gösterir.

11. Ailemden memnun kalmadığımda, aile değişikliği isteyebilir miyim?
Evet. Ancak, bunun için geçerli nedenleriniz olmalı. Problemin ailededen kaynaklanması gerekir. Okula gidecek zaman bulamamanız, şiddetli geçimsizlik, au-pair'e kötü muamele, cep harçlığının ödenmemesi, özel oda verilmemesi gibi nedenler aile değiştirmeniz için yeterli sebeplerdir.

12. Single mother ve single father aile ne demek? Böyle bir aile yanına gitmem ne tür bir dezavantaj-avantaj sağlar?
Single mother veya father aile, eşi olmayan baba veya anne ve çocuklarından oluşan ailedir. Size single bir ailenin sağlayabileceği dezevantaj yoktur ancak tek avantajı, evin daha sakin ve rahat olmasıdır.

13. Türkiye'den başvuran Au-Pair'ler genelde ne tür eğitim düzeyindeler?
Türk Au-Pair adaylarının %70'i üniversite mezunu, %20'si Liseyi yeni bitirmiş olanlar ve %10'u liseyi uzunca bir süre önce bitirmiş olanlardan oluşmakta. Adayların önemli bir kısmının İngilizce seviyesi orta düzey altında. Çok az adayın İngilizce'si yok denecek düzeydedir. Adayların mezun oldukları eğitim dalları ise çoğunlukla şu şekilde: İngilizce Öğretmenliği-İngiliz Dili ve Edebiyatı, turizm , mühendislik, hukuk, işletme ve ekonomi .

14. Benimle benzer hobi ve mesleğe sahip bir aile bulabilir misiniz?
Bu isteğiniz zor ancak imkansız değil. Bir süre beklemeniz gerekebilir. Aile tercihi yaparken, unutmamanız gereken; İyi ailelerin Türk Au-Pair almak için sıraya girip beklemedikleri, istedikleri an Au-Pair bulabildikleridir. Her 10 iyi aileye karşılık en az 20-30 iyi Au-Pair adayı olduğu göz önünde tutulmalı ve aile seçiminde mümkün olduğunca esnek olunmalıdır.

15. Au-Pair olduğumda haftada kaç saat dil eğitimi alacağım?
Au-Pair'ler haftada ortalama 3-6 saat arası dil eğitimi alırlar. Bazı bölgelerde haftada 2 saat eğitim alındığı gibi, bazı bölgelerde 15 saat dil eğitimi almak da mümkündür. Dil eğitimi süresi tamamıyla ailedeki çalışma saatlerine ve eve yakın bir okulun olup olmamasına bağlıdır.

16. İngilizce'yi ne kadar zamanda öğrenebilirim?
Bu tamamen sizin öğrenme yeteneğinize, şu anki İngilizce seviyenize, öğrenmek için göstereceğiniz çabaya ve Türklerle olan diyalogunuza bağlı. Türklerle arkadaşlık kurmayan, haftada en az 4 saat dil eğitimi alan, verilen ödevlere iyi çalışan ve hiç İngilizce bilmeyen bir öğrenci 9 ay gibi bir sürede orta derecenin üzerinde, 18 ay gibi sürede iyi derecede İngilizce konuşabilir. Orta derecede İngilizce bilen bir öğrenci 6 ay gibi bir sürede iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olur.

17. Haftada toplam 15 saat kursa gidebilir miyim?

Haftada 15 saat dil eğitimi alıp alamayacağınız aileye, sizin şu anki seviyenize ve gideceğiniz okulun eve yakınlığına ve sizin seviyenizde açılan sınıflardaki haftalık ders saatine bağlı. Bunu gitmeden öğrenemezsiniz. Eğer, yoğun kurs almakta ısrarlı iseniz, size tavsiyemiz Au-Pair olmak yerine özel okullara kayıt olup İngiltere'ye öğrenci olarak gitmeniz. Burada unutmamanız gereken şey, Au-Pair adaylarının ancak %10'u haftada 10 saat ve üstü eğitim alabilmekte. Kalan %90'lık kesim haftada ortalama 6 saat eğitim almakta.

18. İngilizce dışında başka ne tür eğitim alabilirim?

Au-Pair'ler, İngiltere'de eğitim kalitesi iyi olan ve "College" olarak bilinen devlet okullarında İngilizce eğitimi alırlar. Bu okullarda, sadece Au-Pair'ler için eğitim olanağı yoktur aynı zamanda İngiliz, Türk, Alman herkes için meslek kursları da bulunmaktadır. Bu kurslar, Bilgisayar, Turizm, Halkla İlişkiler gibi Türkiye'de çok yararlı olan sertifika programlarını kapsamaktadır. Bu kurslarda İngilizlerle birlikte mesleki eğitim alabilirsiniz. Ancak unutmayın, böyle bir eğitim almak için iyi derecede İngilizce bilmeniz gerekir. İngiltere'deki ilk yılında İngilizce öğrenip, ikinci yılında mesleki eğitim alan çok sayıda Türk Au-Pair vardır.

19. Gideceğim okullara, İngiltere'ye gitmeden önce kayıt olabilir miyim? Bu okullara kayıt olmamda bana kim yardım edecek?
Bazı bölgelerde, Au-Pair adına ön kayıt yapılmasına izin verilmektedir ancak genelde bu mümkün olmamaktadır. Bunun yerine, İngiltere'ye gittiğinizde eğitim alacağınız okula şahsen başvurmanız, seviye tespit sınavına girmeniz ve Au-Pair olduğunuzu beyan ederek (bazı okullar kaldığınız aileden mektup getirerek Au-Pair olduğunuzu kanıtlamanızı isteyebilir) kaydınızı şahsen yaptırmanız gerekir. İngiltere'ye gittiğinizde, eğitim alabileceğiniz okulları bölgenizdeki diğer Au-Pair'lerden veya kaldığınız aileden öğrenebilirsiniz.
DESK size part-time veya full-time olarak gidebileceğiniz okullar hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

20. Türk Au-Pair'lerin en çok şikayet ettiği konular neler?
Sabahları erken kalkmak, ütü yapmak, yemek ve sofra hazırlamak, kısaca ev işi yapmak bir çok Türk Au-Pair tarafından şikayet edilmekte. Koruyucu bir aile yapısı olan Türkiye'de gençlerimiz, sabahları erken kalkmaya, ev işi yapmaya aileleri tarafından alıştırılmadığından, İngiltere'de bunlara alışmaları zor olabilmektedir.

21. Ailelerin Türk Au-Pair'lerden şikayetleri nelerdir?
Düzensiz olmak, dil yetersizliği, sigara içmek, çocuklara bağırmak ve kötü davranmak, bilgi vermeden akşam eve geç gelmek, mutsuzluklarını aileye ve çocuklara yansıtmak, full-time okula gitmek istemeleri, ev işlerine gereken özeni göstermemeleri, alıngan olmaları... gibi..

22. Aileler Türk Au-Pair'leri neden tercih ediyorlar?
Çocuklara ablalık yapmaları, ev işlerine ve aile yaşamına yatkın olmaları gibi nedenler tercihlerinde etken oluyor.

22. İngilizlerin yemek kültürlerinin çok farklı olduğunu duydum. Doğru mu?
İngiltere'de yemek yemeniz için size kimse ısrar etmez. Siz, kimse ısrar etmeden sofraya oturmak ve doyana kadar yemek durumundasınız. Aksi halde aç kalırsınız. Bu İngilizlerin en önemli kültürel farklılıklarından biridir.
Ayrıca, yemek ve ağız tadı farklılaıkları nedeniyle özellikle ilk günlerinizde ailelerin yemeği size çok farlıklı gelebilir. Bu çok doğaldır. Ancak kısa bir zaman içerisinde bu duruma alışmak zorundasınız.

23. Ütü ve yemek yapmasını bilmiyorum. Benden bu işleri istemeyecek bir aile bulabilir miyim?
Hayır. Unutmayın, artık anneniz yanınızda olmayacak. Başta kendi ütünüz olmak üzere çocukların ütüsü ve hafif yemeklerden siz sorumlusunuz. Bu sıkıntı sadece Au-Pair olmanız durumunda değil, Türkiye'de veya yurtdışında ailenizden ayrı yaşayacağınız her dönemde sizin karşınıza çıkacaktır.

24. İngiltere'de kaç defa aile değiştirme hakkım var?
DESK EĞİTİM sizin en fazla 3 defa aile değiştirmenize yardımcı olur. Ancak siz kendiniz sonsuz sayıda aile değiştirme hakkına sahipsiniz.

25. İki arkadaşız. Aynı zamanda gitmek ve aynı kentte au-pair olmak istiyoruz. Bunu sağlayabilir misiniz?
Aynı kente gitme şansınız çok yüksek olmamakla beraber denemeye değer.

26. İngiltere'de kalacağım ailenin güvenilir olduğunu nasıl anlayabilirim?

Türkiye'de bir çok kişinin düşündüğünün aksine, İngiltere'deki aileler en az Türkiye'deki aileler kadar güvenlidir. Au-Pair'lere karşı taciz ve şiddet uygulandığı şimdiye kadar İngiltere'de pek duyulmamıştır. Buna rağmen DESK , Türk aile yapısına uygun ailelerin seçiminde azami titizliği göstermektedir. Bu konuda rahat olabilirsiniz.

27. Aile ile anlaşamadığımda ne yapabilirim?
Aile, sizin işinize son vermek istediğinde en az 2 hafta önceden uyarı vermek durumundadır. Buna rağmen uyarı vermeden evden ayrılmanızı istediklerinde derhal DESK'u veya İngiltere temsilcimizi arayınız . Yasal olarak hiçbir aile bunu yapamaz bu nedenle en yakın Polis istasyonuna başvurabilirsiniz. Polis, evden eşyalarınızı alacak ve sizi en yakın otele yerleştirecektir. Otel parasının aileden tahsil edilmesi ve davacı olmak istemeniz durumunda size avukat tutulmasında yardımcı olunacaktır. Oldukça modern bir ülke olan İngiltere'de her ihtiyacınız olduğunda hiç çekinmeden Polise başvurun. Örneğin kaybolduğunuzda, parasız kaldığınızda, para ve eşya kaybettiğinizde, kaldığınız aile tarafından hak etmediğiniz muameleyle karşılaştığınızda Polisten yardım isteyin. Bunun yanı sıra, ister DESK ister bir başka kurum aracılığıyla İngiltere'ye gitmiş olun, ilk bulduğunuz fırsatta üye olduğunuz Au-Pair birliğini veya doğrudan arayın ve size yeni bir aile bulunmasını talep edin. Üzülmeyin haklı olduğunuz sürece ne Desk Eğitim ne de İngiliz Polisi sizi İngiltere'de yalnız ve çaresiz bırakmaz. Ancak şu ana kadar hiçbir DESK Au-Pair'i bu problemle karşılaşmamıştır.

28. İngiltere'de Au-Pair'ler arası birlik ve dayanışmayı sağlayan kuruluşlar var mı?
Evet. International Student Union, Au-Pair House, Club England gibi sosyal yardım kuruluşlarına üye olabilirsiniz. İngiltere'ye gitmeden önce bu sosyal yardım kuruluşları hakkında size bilgi verilecek, üye olmak istemeniz durumunda üyeliğiniz DESK aracılığıyla siz daha İngiltere'ye gitmeden önce yapılacaktır.

29. Ailelerin vereceği cep harçlıkları neden çok farklı olabiliyor?
İngiliz yasalarına göre haftada toplam 25 saat çalışan bir Au-Pair'e ödenmesi gereken en az harçlık 55 Sterlin'dir. Daha fazla ve yoğun çalışan Au-Pair'lere çalışma saati ve işin zorluğuna bağlı olarak haftada 60-70 hatta 100 Sterlin'e kadar bir ödeme yapılabilir. Bazı aileler, az çalıştırmasına rağmen Au-Pair'ine çok daha yüksek harçlık ödeyebilir. Harçlığın ne kadar olacağı, tamamen ailenin takdirine bağlıdır ancak yasal limitin altında olamaz.

30. Ödenen cep harçlığı ne kadar yeterli? Dil okulu parasını karşılar mı?
Genel olarak size ödenen cep harçlığı sizin zorunlu harcamalarınıza yetecek düzeydedir. Ayda 2 defa sinema, haftada bir pub, bazı zorunlu alışverişler, yılda bir defa Türkiye'ye uçak bileti alma ve devlet dil okulu masraflarınıza rahatlıkla yeter.

31. İngiltere'de devlet okullarının ortalama ücreti ne kadar ?
İngiltere'de Au-Pair'lerin devam ettiği devlet dil okullarının 3 aylık (12 hafta) ücreti, ortalama 90-150 pound arasında (haftada 3-6 saat). İngiltere'de devlet okullarında eğitim sadece belirli dönemlerde başlar. Örneğin Eylül sonu, Ocak Başı, Nisan ve Haziran Aylarında.

32. İngiltere'ye giderken yanımda ne kadar para götürmeliyim?
Yasalar, en az 200 Sterlin bulundurmanızı şart koşmakla birlikte, yanınızda en az 250 en fazla 600 Sterlin nakit para bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer kredi kartınız varsa yanınızda fazla nakit para bulundurmanız gerekmez ancak yine de en az 150 Sterlin nakit para bulundurmanız da yarar vardır.

33. Ailem bana nasıl para gönderebilir?
İngiltere'de aileniz tarafında bir İngiliz Bankasında hesap açmanız sağlanacaktır. Bu hesap numaranıza normal havale yapıldığında 3 iş günü içinde para elinize ulaşacaktır. İngiltere'ye para havalesini, Türkiye'deki tüm banka şubeleri yapmaktadır.

34. Herhangi bir sağlık sorunum olduğunda ne yapmalıyım?
İngiltere'de sağlık sistemi devletin kontrolü altındadır. "National Health Service" yani Ulasal Sağlık Hizmeti devlet tarafından ücretsiz verilir. Her mahallede aile doktoru vardır ve ailenizin doktoru otamatikman sizinde doktorunuz olacaktır. Gittikten birkaç gün sonra doktor kaydını yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda aile yardımcı olacaktır.

 

Başvuru Formu İçin Tıklayın

AU-PAIR REFERANSLARIMIZI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İSTANBUL
İZMİR

PRATİK BİLGİLER

Pasaport Nasıl Alınır

Sık Sorulan Sorular

Vize Nasıl Alınır

Askerlik Tecili

Yurtdışındaki Elçiliklerimiz

Türkiye'deki Elçilikler

Malta'da Vizesiz Yurtdışı Eğitim

YÖK Denkliği

 Türkiye'ye Vize  Uygulayan Ülkeler
Türkiye'ye Vize  Uygulamayan Ülkeler
Nazan Cihan
Otoredi
Global Yurtdışı Eğitim
Klimaya

BİZİ ARAYIN!

İstanbul:

Londra:
+44 20 7100 5615

New York:
+1 212 202 66 72


BİZ SİZİ
ARAYALIM?REHBER

Hangi Yurtdışı Eğitim Programı Size Uygun?

Ortalama Yurtdışı Eğitim Ücretleri

 DİL OKULLARI

Dil Yeterlilik Sınavları


KURUMLARA ÖZEL İNDİRİMLERÜLKELER REHBERİ

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelenda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin