Dil Okulu - Yurtdışı Dil Eğitimi - Ücretsiz Danışmanlık - 19 Ülkede 200 Dil Okulu

Yurtdışı Eğitim | Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim  

Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı eğitim kaydi yaptıran öğrencilerimize BEDAVA UÇAK BİLETİ !

 Yurtdışı Eğitim
Au-pair
Work and Travel
Yurtdışı Dil Okulu
Göçmenlik
Yurtdışı Üniversite Hazırlık
Yurtdışı Yaz Okulu
Yurtdışı Eğitim Kültür Programları
Executive English
  Yurtdışı Sertifika Extension
Yurtdışı Eğitim İletişim

DİL OKULLARI

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelanda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin
 KAYIT FORMU

Green Card


Ana Sayfa

Au-Pair 'lik

Work and Travel

 Göçmenlik
 Dil Okulları
 Üniversiteler
 Yaz Okulları

Kültür Programları


 Sık Sorulan Sorular

Hakkımızda

 Yurtdışı Eğitim Bilgi  Formu

İletişimPOPÜLER ŞEHİRLER

 Londra
 Brighton
 New York
 Toronto
 Sydney
 Berlin
 Roma
 Paris
 Madrid
 Cape Town
 Pekin

TAKSİT SEÇENEKLERİ

Yurtdışı Eğitim Dosyaları

 Küba'da Eğitim
 Homesickness
 CELTA
 İngiliz İngilizcesi &  Amerikan İngilizcesi

 

 
 

HOMESICKNESS: SILA ÖZLEMİ

Farklı bir dil, farklı tatlar, farklı kokular, yabancı yüzler... Tüm bunlar, yepyeni bir dünyanın keşfedilmeyi bekleyen cezbedici özellikleridir. Yabancı bir ülkeye ailenizden, evinizden ve alıştığınız ortamdan ilk defa uzun süre için ayrılarak gidiyorsanız kuşkusuz bu heyecan dolu bir sürecin başlangıcıdır. Kendinizi bu sürece tam anlamıyla hazır hissediyor olsanız dahi, ilk ayrılık zordur ve bu zorluğun hissettirdiklerini herkes az yada çok yaşamaktadır.

İngilizce'de homesickness; uzaktayken eve, aileye ve bağlı olunan şeylere karşı duyulan güçlü özleme karşılık olarak kullanılır. Almanca karşılığı "heimwee"(yuva acısı), Fransızcası "mal du pays" (ülke hastalığı), İspanyolcası "el mal de corazon" ( yürek acısı)'dur. Türkçe karşılığı için, aslında çıkış noktasına dayanarak "nostalji" kelimesini kullanabiliriz, zira İsveç bir tıp öğrencisi olan Johannes Hofer 1688 yılında kelimeyi, iki yunanca kökten; nostos(eve dönüş) ve algos(acı/özlem) köklerinden türetmiştir. Kelimenin ilk türetildiği zamanki anlamına, "bir insanın, anavatınına dönme isteğinden ve onu bir daha görememe korkusundan kaynaklı çektiği acı" diyebiliriz. Daha sonradan nostalji kelimesi günümüzdeki "geçmişe duyulan özlem, geçmişi arama" anlamını kazanmıştır, ki temelde ilk anlamından çok uzakta değildir. Tanzimat döneminde kelimenin Osmanlıca karşılığı, Arapça hastalık anlamındaki "dâ" ve Türkçede anayurt anlamına gelen "sıla" kelimelerinden türetilerek “daüssıla” olarak çevrilmiştir. “Sıla özlemi” kavramını kullanmak uygun düşebilir ama genel geçerliliği olan bir kavram kullanmak adına homesickness kavramını kullanalım.

Homesickness, genellikle kişinin aileden ve alıştığı ortamdan ilk uzun süreli ayrılığından kaynaklı stres ve fiziksel bozukluklarla kendisini gösterir. Özlem duygusuna sıklıkla endişe ve depresyon eşlik eder. Bu semptomlar hafiften şiddetliye değişir. Genelllikle uzun süreli seyahatlerde ortaya çıkar, tanımadık çevre yada yabancı kültürel koşullar şiddetini arttırabilir. Özellikle gençlerde sık görülür. Genç insanlar, okuldaki ilk günlerinde, yaz kamplarında yada aileden uzak uzatılmış bir yaz tatilinde, korku, çaresizlik ve ayrılma korkusu hissini tecrübe edebilirler. Bir çok yatılı okul yada üniversite birinci sınıf öğrencisinin ilk ayları bu duyguyla mücadele etmekle geçer.

Bu ayrılık yurtdışında yaşandığı takdirde, ortam değişikliğine bir de "kültür şoku" eklenir. Yurtdışında uzun vadeli geçireceğiniz sürenin ilk gününden itibaren yaşanabilcek olan homesickness aşamalarını, yeni bir kültüre uyum sürecini şöyle sıralayabiliriz:

 • Balayı periyodu

Bu süreç ilk günlerin heyecanı ile geçer, kursa yada okula başlama, kalacağınız yere yerleşme gibi işlerle uğraşırken düşünmeye çok fırsatınız olmaz.

 • Kültür şoku

Günler geçipte turist olmaktan çıkmaya başladığınızda, kültürel farklılıklar belirginleşir ve kültür şoku yaşanır. Kendi kültürünüzle, bu yeni tanıştığınız kültür arasındaki farkları teker teker görmeye başlarsınız. Herşey farklıdır, sizi bir aydan uzun süredir tanıyan hiç kimse yoktur. Uzaklardaki eviniz her geçen gün gözünüze daha bir sıcak daha bir güzel görünür. Kendi kültürünüze ait objelere, yemeklere normal de verdiğinizden fazla anlam yüklemeye başlarsınız, bu da sizin yeni kültüre uyumunuzu zorlaştırır.

 • İlk uyum

Kültürel farklılıkların hergün karşınıza çıkardığı yeniliklere alışmaya başlarsınız. Sonuçta günler birbirini kovalamaktadır ve öyle yada böyle kendinizi orada kalmaya ikna etmektesinizdir.

 • Psikolojik izolasyon

Yeni kültürün bir parçası olamayacağınıza inanmışsınızdır, çektiğiniz yabancılık hissi, içinize kapanmanıza neden olur. Büyük oranda algılarınızı kapatmışsınızdır. Bu yeni ülkede geçireceğiniz süre bitene kadar katlanabilceğinizi düşünürsünüz.

 • Kabul ve bütünleşme

Psikolojik izolasyon sürecini, değişken olmakla birlikte genelde hızlı bir uyum süreci ve kabullenme izler. Uyum sağlayamadan geçirdiğinizi sandığınız başlangıçtan itibaren geçen tüm zamanın aslında sizi gün be gün yeni kültüre hazırladığını farkedersiniz ki bu peşi sıra sosyalleşmeyi ve mutluluğu getirir. İçinde bulunduğunuz yeni mekanda da izler bırakmaktasınızdır ve yeni alışkanlıklarınız oluşmaktadır.

Uyum sürecinin çeşitli aşamalarında semptomlar duygusal, bilişsel yada psikolojik olabilir. Alışılmadık vakalarda, fiziksel sağlık problemleri, homesicknessın belirgin semptomlarına eşlik eder. Bir çok insan homesicknessı, evde olma isteği ve özlemi, devamlı aileyi, eşi, akrabaları, arkadaşları ve onların tanıdık ortamlarını özleme olarak tarif eder. İnsanlar duygularını, derin mutsuzluk, depresyon, asabiyet, sinir yada umutsuzluk olarak tarif edebilirler. Fiziksel semptomlar orataya çıktığında, şikayetler bilindik stres tepkilerine benzerdir.

Homesicknessın belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Hafif hastalıklar
 • Uyku bozuklukları, baş ağrısı, kas gerginlikleri
 • İştah kaybı
 • Alkol ve tütün kullanımında artış
 • Mide problemleri, kusma, ülser, ishal
 • İçine kapanma ve yalnızlık
 • Konsantrasyon zayıflığı
 • Kandırılma, incitilme ve soyulma korkusu
 • Temizliğe aşırı ilgi
 • Benzer pozisyondaki arkadaşlara aşırı bağlılık

Homesicknessın semptomlarının , bununla baş etme yollarının özel durumlarla ilgili olduğunu unutmamalıyız. Farklı insanlar homesicknessı farklı deneyimler ve onunla farklı şekillerde başa çıkar.

Homesickness ile baş etme noktasında unutmamanız gereken şey, yaşadıklarınızın normal olduğu ve sonsuza kadar sürmeyeceğidir. Uyum süreci size acı verebilir ama başka hiçbir yoldan öğrenemeyeceğiniz bir hayat tecrübesidir. Size daha az negatif olmayı, hoşgörüyü öğretecektir. Kendinizi tanımanız için elegeçmiş bir fırsattır. Bu süreci mümkün olduğunca çabuk atlatmak için şu yöntemleri izleyebilirsiniz:

 • Kendinizi meşgul edin, haftanızı planlayın. Size gelen teklifleri sıkıcı olduğunu ve iyi vakit geçirmeyeceğinizi düşünseniz dahi reddetmeyin. Yeni bir ortamda ne zaman karşınıza ne çıkacağını bilemezsiniz.
 • Kendinize hedefler belirleyin. Örneğin o ülkenin gezmek istediğiniz bir bölgesini görebilmek için para biriktirin. Yeni çevrenin farklılıklarını, güzelliklerini keşfedip keyfini çıkarın.
 • Her gün yeni tabirler öğrenin. Bir dili öğrenmek o kültürün bir parçası olmanın anahtarıdır. Algılarınızı açık tutun. İlk başlarda öğrenmiyorum zannettiğiniz anlarda dahi, aslında o dile ait yeni tabirler biriktiririsiniz.
 • Günlük fiziksel egzersizler planlayın. Sağlığınız yerinde olduğu sürece uyumunuz hızlanacaktır. Her gün bulunduğunuz bölgede yapacağınız yürüyüş, sizi rahatlatacak, çevrenizdeki yenilikleri keşfetmenize yardımcı olacaktır.
 • Yeni fikirlere ve kültürlere açık olun. Size çok ters geldiğini düşündüğünüz bir hareketin bir düşüncenin, o kültür için normal bir davranış olduğunu görebilirsiniz. Önemli olan karşılıklı iyi niyettir, hoşgörülü olmaya çalışın.
 • Bir arkadaşınızla hissettikleriniz hakkında konuşun. Karşılıklı deneyimlerin paylaşılması çok önemlidir. Sıkıntılarınızı kendinize saklamak yerine paylaşırsanız, daha kolay baş edebilirsiniz.
 • Ailenizle, arkadaşlarınızla haberleşin. Yaşadığınız yeni tecrübeler, onların da ilgisini çekecektir ve yaşadıklarınız paylaştıkça sizin gözünüzde de güzelleşecektir. Yıllardır ayrılmadığınız ailenizden ve dostlarınızdan ayrı geçireceğiniz bu sürecin de başlı başına yeni bir tecrübe olduğunu unutmayın, bu deneyimi en güzel şekilde değerlendirmeye çalışın.

Yurtdışında geçireceğiniz süre size çok uzun bir zaman dilimi gibi gelse de aslında göz açıp kapayıncaya kadar geçecektir. Özellikle uyum süreci sonrasında zaman daha da çabuk akar. Hep orada yaşayacakmışsınız hissine kapılıp, yapmak istediklerinizi ertelemeyin. Ancak kendinizi hergün yeni bir şey yapmak yada hergünü yararlı bir şekilde geçirmek zorunda da hissetmeyin. Sonuçta oradaki yaşam geçici bir süreliğine de olsa gündelik hayatınızdır ve evde hiç birşey yapmadan uzanıp televizyon izlemek istediğiniz günleriniz de olabilir.

Yurtdışında geçireceğiniz ilk aylar, kendi kültürünüze ait öğeler aramakla geçer, benzerliklerin izini sürersiniz. İnce belli bardakta çay bulamazsınız belki ama poşet çayda o tadı ararsınız. Benzerini bulunca da belki yenilikleri gördüğünüzde yaşadığınızdan daha büyük bir heyecan duyarsınız. Bazen içinde yaşadığımız kültürün, ortamın bize güzel gelen yanlarını keşfetmemiz için biraz uzaktan bakmamız gerekir. Uzakta geçirilen uzunca bir süre, hem yenilikleri hem eskinin değerini anlamak hem de kendimizi keşfetmek için büyük bir şanstır. Önemli olan her dakikasının tadını çıkarabilmektir.


Yazan:
Ece Dayioglu
Egitim Danismani / Sosyolog

 

Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İSTANBUL
İZMİR

PRATİK BİLGİLER

Pasaport Nasıl Alınır

Sık Sorulan Sorular

Vize Nasıl Alınır

Askerlik Tecili

Yurtdışındaki Elçiliklerimiz

Türkiye'deki Elçilikler

Malta'da Vizesiz Yurtdışı Eğitim

YÖK Denkliği

 Türkiye'ye Vize  Uygulayan Ülkeler
Türkiye'ye Vize  Uygulamayan Ülkeler
Nazan Cihan
Otoredi
Global Yurtdışı Eğitim
Klimaya

BİZİ ARAYIN!

İstanbul:

Londra:
+44 20 7100 5615

New York:
+1 212 202 66 72


BİZ SİZİ
ARAYALIM?REHBER

Hangi Yurtdışı Eğitim Programı Size Uygun?

Ortalama Yurtdışı Eğitim Ücretleri

 DİL OKULLARI

Dil Yeterlilik Sınavları


KURUMLARA ÖZEL İNDİRİMLERÜLKELER REHBERİ

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelenda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin