Dil Okulu - Yurtdışı Dil Eğitimi - Ücretsiz Danışmanlık - 19 Ülkede 200 Dil Okulu

Yurtdışı Eğitim | Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim  

Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı eğitim kaydi yaptıran öğrencilerimize BEDAVA UÇAK BİLETİ !

 Yurtdışı Eğitim
Au-pair
Work and Travel
Yurtdışı Dil Okulu
Göçmenlik
Yurtdışı Üniversite Hazırlık
Yurtdışı Yaz Okulu
Yurtdışı Eğitim Kültür Programları
Executive English
  Yurtdışı Sertifika Extension
Yurtdışı Eğitim İletişim

DİL OKULLARI

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelanda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin
 KAYIT FORMU

Green Card


Ana Sayfa

Au-Pair 'lik

Work and Travel

 Göçmenlik
 Dil Okulları
 Üniversiteler
 Yaz Okulları

Kültür Programları


 Sık Sorulan Sorular

Hakkımızda

 Yurtdışı Eğitim Bilgi  Formu

İletişimPOPÜLER ŞEHİRLER

 Londra
 Brighton
 New York
 Toronto
 Sydney
 Berlin
 Roma
 Paris
 Madrid
 Cape Town
 Pekin

TAKSİT SEÇENEKLERİ

Yurtdışı Eğitim Dosyaları

 Küba'da Eğitim
 Homesickness
 CELTA
 İngiliz İngilizcesi &  Amerikan İngilizcesi

 

 
 

ABD - SAĞLIK


Amerika'nın sağlık sisteminin anlaşılması, Amerikalılar için bile zordur. Yeni çıkan ve çıkacak olan yasalar konuyu daha da karmaşıklaştırmaktadır. Amerikan sistemi dünyanın en iyilerinden - ve en pahalılarından- biridir. ABD'de beklenmedik sağlık kazaları seyrek görülür; örneğin musluk suyu ülkenin her yerinde içilebilir niteliktedir. 911 ve 0 (sıfır) telefon sistemlerine de yaygın olarak erişilebilir. Kaliteli sağlık hizmetleri ülkenin her yerinde çeşitli kaynaklardan alınabillir. Bütün mesele uygun prosedürü ve hangi hizmet için nereye gidilmesi gerektiğini bilmektir. Bu bilgi yabancı bir öğrenciye önemli zaman ve para tasarrufu sağlar.

Kampüs içi ve dışı sağlık hizmetleri
ABD, diğer ülkelerden farklı olarak sosyal sağlık


hizmeti sunmaz. Yerel sağlık sistemini ihtiyaç duymadan önce öğrenmek önemlidir. Kampüsteki ilk haftanızda, (aşı ve bağışıklık kayıtlarıyla reçeteleri içeren) sağlık kayıtlarınızı  okulun sağlık merkezine veya revire götürün. Kampüslerin çoğunda bir tür tıbbi hizmet sunulur; bu hizmetler basit ilk yardım ve küçük rahatsızlık tedavilerinden, laboratuar testleri, röntgen ve uzman doktor tedavisi sunulan sağlık merkezlerine kadar değişebilir. Kampüslerdeki hizmetler genellikle çok pahalı değildir.

Eğer kampüs dışında bir doktora gitmeyi tercih ederseniz çok sayıda seçeneğiniz vardır (ama  genellikle daha yüksek ücret ödemek kaydıyla). Özel doktorlar çalışma saatlerinde (9-5 arası), durumu acil olmayan hastalara randevu ile hizmet verirler. Küçük acil klinikleri randevu talep etmezler ve genellikle hafta sonu ve tatillerde açık olurlar.

Ciddi acil durumlarda, en yakın hastanenin acil servisine -gerekliyse ambulansla- gidin. Hastanelerin acil servisleri hayati sağlık sorunlarının tedavisine uygun olarak tasarlanmıştır ve   sağlık hizmetinin en pahalı olduğu bölümdür. Bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekiyor ancak İngilizcenize güvenmiyorsanız, bir arkadaşınızdan sizinle gelmesini isteyin. Doğru iletişim çok önemlidir.

Tıbbi müdahale
Kendinizi hasta hissediyorsanız yardım almak için telaşlanmayın. Kontrol edilemeyen kanama, kırık-çıkık gibi ciddi bir tehlike yoksa, tedavi için hastanelerin acil servislerine gitmeyin. Çünkü acil servisler çok pahalıdır ve hayatınızı tehdit eden bir durum yoksa, tedavi için uzun süre beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Sağlık hizmetine ihtiyaç duyduğunuzda öncelikle kampüsteki sağlık hizmetleri servisine gidin. Çünkü kolej ve üniversiteler, küçük kliniklerden gelişmiş hastanelere kadar pek çok sağlık hizmeti sunmaktadır.

ABD'deki pek çok klinik; doktorlar, hemşireler (değerlendirme, teşhis ve tedavide bilgili),  ebeler (hamilelik ve doğum konusunda uzman) ve farklı konularda deneyimli sağlık personelinden oluşur. Sağlık hizmetine ilk ihtiyaç duyduğunuzda, doktoru hemen göremezseniz panik yapmayın. Size yardımcı olan kişilerin, gerekli müdahaleyi yapabilecek deneyimi ve bilgileri var demektir.

Belirtilerinize bağlı olarak; anında, aynı gün içinde bir süre sonra veya ertesi gün tedavi edilebilirsiniz. Hangi doktor ve/veya sağlık elemanı tarafından tedavi edilmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

Sağlık hizmetleri için bir klinik seçmeye ve A.B.D.'de kaldığınız sürece onu kullanmaya dikkat edin.


Böylece gördüğünüz insanların hepsi sizi ve sağlık geçmişinizi biliyor olacaklar ve bu sayede en uygun biçimde davranabileceklerdir. Tedaviniz esnasında, doktor veya hemşirenin soracağı sorular size anlamsız gelse bile hepsini yanıtlamaya çalışın.

Tıbbi durumunuzu veya tedavinizi anlamakta zorluk çekerseniz, açıklama isteyin. Görevlilerden daha yavaş konuşmalarını, tekrar etmelerini veya bir şeyi yazmalarını isteyebilirsiniz. Bir tercümana ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız, randevu alırken size yardımcı olacak birinin olup olmadığını sorun veya bir arkadaşınızı getirin.

Yabancı öğrenciler, genelde, psikolojik sorunları için profesyonellere danışmakta tereddüt ederler. Türkiye'de daha önce hiç psikoloğa veya psikiyatriste ihtiyaç duymamış olabilirsiniz ve sadece ciddi psikolojik sorunları olan, diğer bir deyimle "delirmiş" insanların profesyoneller tarafından tedavi edildiğini düşünebilirsiniz. Bu düşünce Amerika'da yaygın değildir; duygusal sorunları olan öğrenci ya da bireyler, profesyonel yardıma ihtiyaç duyarlar ve bu gayet tabi karşılanır. Evinden uzakta, aile ve yakın arkadaşlarının desteğinden uzakta olan yabancı bir  öğrenci olarak uyum sağlama, depresyon ve gerginlik gibi durumlarla karşılaştığınızda psikoloji uzmanlarına danışmaktan çekinmeyin. Prosedür tamamen gizli kalır.

Acil Durumlar
Acil durumlarda hatırlanması gereken ilk şey, "911"'in aranmasıdır. Bu, Amerika'nın her yerinden acil ve uzman tıbbi dikkatleri çekmeye yarayan bir telefon numarasıdır. Acil durumlarda hasarı azaltmak ve belki de can kaybını önlemek için zamanı çok iyi değerlendirmek gerekmektedir. 911'i aradığınızda, çağrınıza cevap veren operatör hemen bir ambulans gönderecektir. Ambulansın size ulaşması için geçen süre zarfında operatör sizi, size rehberlik edecek bir danışmana yönlendirecek ve gerekli yardımı sağlayacaktır.

911'in yanısıra, acil durumlarda size yardımcı olabilecek diğer önemli numaraları (özel doktorunuz vs.) telefonunuzun hemen yanında bulundurun.

Amerika'daki ilk yardım hizmetleri çok kalitelidir. Ambulans görevlileri, acil durumları ele almada ve hayat kurtaran anlık kararlar vermede çok iyi yetiştirilmişlerdir. Pek çok hastane, tek amacı acil durumlarla ilgilenmek olan travma merkezleri ile donatılmıştır. Acil bir durumda hemen tedavi almaya başlayacaksanız durumunuzu en iyi ele alan kuruluşa götürülürsünüz; bu bir travma merkezi, bir yanık tedavi merkezi, kalp tedavi merkezi (kalp krizleri), bir çocuk hastanesi veya genel bir hastane olabilir. Bilinciniz yerindeyse size, değilse yanınızdaki  arkadaşınıza getirildiğiniz hastaneye çağrılmak üzere doktorunuzun adı sorulacaktır. Şayet özel bir durumunuz (şeker hastalığı gibi) veya herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa, bu bilgiyi her zaman yanınızda bulundurmanız yerinde bir davranış olacaktır. Bu, tıbbi ikaz künyesi veya cüzdanınızdaki bir kart şeklinde olabilir. Yardımcıları destekleyici her hangi bir bilgi, zaman kazandıracak ve belki de hayatınızı kurtaracaktır.

Solunum zorluğu, göğüs ağrısı, baş dönmesi veya bilinç kaybı olan acil bir durumda her zaman "911"i arayın. Eğer çocuğunuz şüpheli bir nesneyi yuttuysa ve belirti göstermiyorsa yerel zehir kontrol merkezini arayın. Ayrıca, ilaç, temizlik malzemeleri ve evdeki bitkilerden herhangi birini (çok yaygın olan ve zararsız gibi görünen bitkilerin bazıları çok zehirlidir.) yutma durumunda da hemen bu merkezi arayın. Ecza dolabınızda, bu tür durumlar için kullanılan şuruplardan bir tane bulundurmak iyi bir tedbir olabilir. Bu şuruplar, kusmaya sebep olacak ve ilk yardım anında yapılmış olacaktır.

Amerika'da ilkyardım hizmetlerinin mükemmel olduğu kadar pahalı da olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ambulans, ilkyardım odası, verilen ilaçlar, doktorların hizmetleri ve bütün tahlil ve işlemler için bir ücret talep edilecektir. Gerçek bir acil durum olduğunda asla tereddüt etmemek önemliyken, bu hizmetler doktorunuzu aramanın ya da bir kliniğe gitmenin yararlı olabileceği durumlar için uygun değildir

"911" hakkında bir not: Bu numara, sadece sağlık konularındaki acil durumlar için aranmaz. Polis acil durumlarında da bu numaraya başvurabilirsiniz. Ciddi bir tehlike içinde olduğunuz, bir kazaya veya işlenen bir suça şahit olduğunuz an bu numarayı arayın.

ABD ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI
(Okul Detayları ve Fiyatları için Okul İsimlerine Tıklayınız)

ALCC AMERICAN LANGUAGE COMMUNICATION CENTRE
EC ENGLISH
Eurocenters
FLS INTERNATIONAL
GLOBAL VILLAGE ENGLISH CENTRES
INTERNATIONAL HOUSE
INTRAX INTERNATIONAL INSTITUTE
Kaplan Aspect
KING'S ENGLISH LANGUAGE SCHOOLS
Language Studies International LSI
PACIFIC INTERNATIONAL / MARYLHURST UNIVERSITESI
POLY LANGUAGES INSTITUT
SPRACHCAFFE LANGUAGES PLUS
ST. GILES INTERNATIONAL
ZONI LANGUAGE CENTERS


FOTOĞRAF GALERİSİ
(Resimlerin Büyük Hali için Üzerlerine Tıklayınız)


Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İSTANBUL
İZMİR

PRATİK BİLGİLER

Pasaport Nasıl Alınır

Sık Sorulan Sorular

Vize Nasıl Alınır

Askerlik Tecili

Yurtdışındaki Elçiliklerimiz

Türkiye'deki Elçilikler

Malta'da Vizesiz Yurtdışı Eğitim

YÖK Denkliği

 Türkiye'ye Vize  Uygulayan Ülkeler
Türkiye'ye Vize  Uygulamayan Ülkeler
Nazan Cihan
Otoredi
Global Yurtdışı Eğitim
Klimaya

BİZİ ARAYIN!

İstanbul:

Londra:
+44 20 7100 5615

New York:
+1 212 202 66 72


BİZ SİZİ
ARAYALIM?REHBER

Hangi Yurtdışı Eğitim Programı Size Uygun?

Ortalama Yurtdışı Eğitim Ücretleri

 DİL OKULLARI

Dil Yeterlilik Sınavları


KURUMLARA ÖZEL İNDİRİMLERÜLKELER REHBERİ

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelenda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin