Dil Okulu - Yurtdışı Dil Eğitimi - Ücretsiz Danışmanlık - 19 Ülkede 200 Dil Okulu

Yurtdışı Eğitim | Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim  

Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı eğitim kaydi yaptıran öğrencilerimize BEDAVA UÇAK BİLETİ !

 Yurtdışı Eğitim
Au-pair
Work and Travel
Yurtdışı Dil Okulu
Göçmenlik
Yurtdışı Üniversite Hazırlık
Yurtdışı Yaz Okulu
Yurtdışı Eğitim Kültür Programları
Executive English
  Yurtdışı Sertifika Extension
Yurtdışı Eğitim İletişim

DİL OKULLARI

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelanda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin
 KAYIT FORMU

Green Card


Ana Sayfa

Au-Pair 'lik

Work and Travel

 Göçmenlik
 Dil Okulları
 Üniversiteler
 Yaz Okulları

Kültür Programları


 Sık Sorulan Sorular

Hakkımızda

 Yurtdışı Eğitim Bilgi  Formu

İletişimPOPÜLER ŞEHİRLER

 Londra
 Brighton
 New York
 Toronto
 Sydney
 Berlin
 Roma
 Paris
 Madrid
 Cape Town
 Pekin

TAKSİT SEÇENEKLERİ

Yurtdışı Eğitim Dosyaları

 Küba'da Eğitim
 Homesickness
 CELTA
 İngiliz İngilizcesi &  Amerikan İngilizcesi

 

 
 

MALTA - KÜLTÜR SANAT


Malta, özellikle el yapımı danteller, dokuma kumaşlar ve gümüş işleri (telkari) gibi el sanatlarıyla tanınır. Dantel yapımı, Malta'ya, muhtemelen 16. yüzyılda Şövalyelerle gelmiştir. Dantel işlemek özellikle Gozo adasındaki köylü kadınların geleneksel rolüydü. Dantel yapımı, her ne kadar gelişmiş bir endüstri halini almış olsa da, günümüzde de kadınların kapı eşiklerinde oturup dantel masa örtüleri ördüklerini görmek mümkündür.

Adaya, gümüş işler (telkari) üretme sanatı, muhtemelen 17. yüzyılda, o zamanlar büyük ölçüde İspanya'nın etkisi altında olan, Sicilyalılar yoluyla gelmiştir. Maltalı gümüşçüler hala geleneksel metotlar kullanarak çok güzel gümüş işler üretirler.
Turistlerin taleplerini karşılayabilmek için çok fazla gümüş eşya üretilmektedir.

Diğer el sanatları arasında, dokuma, örgü ve cam eşya üretimi vardır. Özellikle cam eşya üretimi, tüm dünyaya züccaciye ihraç eden küçük ve faydalı bir endüstridir.

MİMARİ

Malta'nın mimari mirası iki etki altında kalmıştır: St John Şövalyeleri ve Roma Katolik Kilisesi.Bu ikisi birlikte, 16. ve 18. yüzyıllar arasında Avrupa'ya yayılan, barok tarzı mimarinin, çeşitli, ayrıcalıklı örneklerini yarattılar.

16. yüzyılın Malta'lı en büyük mimarı Geralmo Cassar (1520-86)' dır. Geralmo Cassar, St John Şövalyelerinin Rodos'tan Malta'ya gelmelerinden 10 yıl önce, Birgu adlı bir balıkçı köyünde doğmuştur. Valletta'nın istihkam duvarlarını tasarlamış olan askeri mühendis Francesco Laparelli'nin asistanı olarak çalışmıştır. Roma'da mimari üzerine eğitim görmüştür. Aralarında, Grand Master's Palace, St John katedralinin ön cephesi ve Şövalye hanlarının da bulunduğu, Malta'nın en iyi yapılarından birçoğunun t

asarımı ona aittir.

Oldukça üretken bir mimar olan Tommaso Dingli (1591-1666), Malta'da bir çok kilise inşa etmiştir. En önemli eseri, henüz 22 yaşındayken tasarlamış olduğu Attard'daki Santa Maria Kilisesi'dir. Lorenzo Gafa (1630-1704), içlerinde Mdina ve Gozo katedrallerinin de bulunduğu, ada'nın Malta barok tarzında sahip olduğu tasarımların en iyi örneklerini yaratmıştır.

Malta barok tarzında çalışmış olan diğer önemli mimarlar, Giovanni Barbara (Plazzo de Vilhena, Mdina, 1730), Giuseppe Bonnici (Eski Gümrük Binası, Valetta, 1747) ve Domenico Cachia'dır (Castile et Leon Hanı, Valetta,1744).

RESİM

Mimaride olduğu gibi sanatta da komşu İtalya'nın etkileri görülür. Birçok İtalyan sanatçı (en ünlü olarak Caravaggio) Malta'ya davet edilmiştir ve bir çok Malta'lı sanatçı da eğitim görmek üzere İtalya'ya gitmiştir.

17. yüzyılın en büyük ressamı, Mdina'daki kiliseler ve katedraller için resimler yapan ve St John Katedrali'nin kubbe fresklerini boyayan Mattia Preti'dir (1613-99). Clabria, Italya'da doğmuş olmasına rağmen, 30 yıl boyunca Malta'da yaşamış ve çalışmıştır. En iyi eserlerinden bazıları Valletta'daki Güzel Sanatlar Müzesinde görülebilir.

Giuseppe Cali (1846-1930) portre sanatçısıydı. Aynı zamanda dini bir sanatçıdır, kiliseler için bir çok resim çizmiştir ve Mosta Dome'daki freskler ona aittir.

Günümüzdeki Malta'lı sanatçıların sergileri, düzenli olarak Valletta'daki Güzel Sanatlar Müzesinde açılmaktadır. Dikkate değer isimler arasında, Anthony Calleja (1995-?) ile Pawlu Grech (1938-?) bulunur.

HEYKEL

20. yüzyılda yaşamış olan, Antonio Sciortino (1817-1947), Malta'nın önde gelen heykeltıraşlarından biridir. Valletta'daki Ulusal Güzel sanatlar Müzesinde sergilenen Arap Atları eseri gibi, canlı ve etkileyici kompozisyonlar yaratmıştır. Valletta ve Floriana arasındaki Şehir Girişi otobüs terminalinin ortasında bulunan Trition Fıskiyesi başta olmak üzere, Malta'nın halka açık alanlarını süsleyen heykellerin bir çoğunu Vinvent Apap (1938-?) yaratmıştır.

EDEBİYAT

Pietro Caxaro'ya ait 15. yüzyılın ortalarında yazılmış olan epik şiir Cantilena, Malta dilinde yazılmış olduğu bilinen en eski edebi eserdir. Ancak, 19. yüzyıla kadar, Malta'da edebi dil İtalyanca olarak kalmıştır. Bu dönemin önemli yazarları arasında, Gan Anton Vasallo (1817-67) ve Guze Muscat Azzopardi (1853-1927) bulunur. Anton Manwel Caruana (1838-1907) tarafından yazılıp, 1889 yılında yayımlanmış olan Inez Farrug, Malta dilinde yazılmış olduğu bilinen ilk edebi romandır.

Carmelo Psaila (1871-1961), en çok bilinen ve sevilen Malta'lı yazarlar arasında yer alır. Carmelo Psaila, Dun Karm takma adıyla, adanın II. Dünya Savaşı sırasında yaşadığı zorlukları, sarsıcı bir tarihsel yaklaşımla anlatarak, Malta'nın milli şairi haline geldi. Anton Buttigieg (1912-1983) diğer önemli şairdir. Lirik şiirlerinde ve hafif bir mizah unsuru katarak yazdığı kısa hikayelerinde, adanın manzarasının ve insanın doğayla ilişkisinin özünü ele almıştır.

Modern yazarlar arasında, hem İngilizce hem de Malta dilinde eserler üreten, yazar ve oyun yazarı Francis Ebejer (1925-1993) göze çarpar. Romanları, gelenekler ve modernizm arasındaki çatışmalarla ilgilidir. Derleme hikayelerden oluşan For Rozina A Husband adlı kitap İngilizce okunabilir. Malta Üniversitesinde Malta Dili Profesörü olan Oliver Friggieri (1947-?), Malta nın en iyi bilinen ve en üretken romancısıdır.

MALTA ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI
(Okul Detayları ve Fiyatları için Okul İsimlerine Tıklayınız)

EC ENGLISH
Eurocenters
INTERNATIONAL HOUSE
Kaplan Aspect
Language Studies International LSI
SPRACHCAFFE LANGUAGES PLUS


FOTOĞRAF GALERİSİ
(Resimlerin Büyük Hali için Üzerlerine Tıklayınız)


Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İSTANBUL
İZMİR

PRATİK BİLGİLER

Pasaport Nasıl Alınır

Sık Sorulan Sorular

Vize Nasıl Alınır

Askerlik Tecili

Yurtdışındaki Elçiliklerimiz

Türkiye'deki Elçilikler

Malta'da Vizesiz Yurtdışı Eğitim

YÖK Denkliği

 Türkiye'ye Vize  Uygulayan Ülkeler
Türkiye'ye Vize  Uygulamayan Ülkeler
Nazan Cihan
Otoredi
Global Yurtdışı Eğitim
Klimaya

BİZİ ARAYIN!

İstanbul:

Londra:
+44 20 7100 5615

New York:
+1 212 202 66 72


BİZ SİZİ
ARAYALIM?REHBER

Hangi Yurtdışı Eğitim Programı Size Uygun?

Ortalama Yurtdışı Eğitim Ücretleri

 DİL OKULLARI

Dil Yeterlilik Sınavları


KURUMLARA ÖZEL İNDİRİMLERÜLKELER REHBERİ

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelenda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin