Dil Okulu - Yurtdışı Dil Eğitimi - Ücretsiz Danışmanlık - 19 Ülkede 200 Dil Okulu

Yurtdışı Eğitim | Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim  

Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı eğitim kaydi yaptıran öğrencilerimize BEDAVA UÇAK BİLETİ !

 Yurtdışı Eğitim
Au-pair
Work and Travel
Yurtdışı Dil Okulu
Göçmenlik
Yurtdışı Üniversite Hazırlık
Yurtdışı Yaz Okulu
Yurtdışı Eğitim Kültür Programları
Executive English
  Yurtdışı Sertifika Extension
Yurtdışı Eğitim İletişim

DİL OKULLARI

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelanda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin
 KAYIT FORMU

Green Card


Ana Sayfa

Au-Pair 'lik

Work and Travel

 Göçmenlik
 Dil Okulları
 Üniversiteler
 Yaz Okulları

Kültür Programları


 Sık Sorulan Sorular

Hakkımızda

 Yurtdışı Eğitim Bilgi  Formu

İletişimPOPÜLER ŞEHİRLER

 Londra
 Brighton
 New York
 Toronto
 Sydney
 Berlin
 Roma
 Paris
 Madrid
 Cape Town
 Pekin

TAKSİT SEÇENEKLERİ

Yurtdışı Eğitim Dosyaları

 Küba'da Eğitim
 Homesickness
 CELTA
 İngiliz İngilizcesi &  Amerikan İngilizcesi

 

 
 

KANADA - KÜLTÜR


Kanada kültürünün girift ve üç-boyutlu olmasının temelinde yerli, Fransız ve İngiliz geleneklerinin bir arada oluşu yatmaktadır. Bütün bunlara, varlığını her zaman hissettiren Amerikan kültürü ve Avrupa, Asya ve Latin Amerikalı göçmenlerin gelenekleri de eklendiğinde, ayrılıkçı Quebeclilere rağmen, ulusal kimlik oluşumu sürecinde olan çok-kültürlü bir toplum tablosuyla karşılaşırız.

Kanada'nın kültürel kimliğinin temelinde yerli halkların gelenekleri vardır. Ülkenin en ayırt edici sanatının kuzeyin Inuit sanatı, özellikle de bu sanata ait taş ve kemik heykeller ve oymalar olduğu iddia edilir. Yerli sanatçılar baskı, sepet örgüsü ve oymacılıkta ustadır.
Kanadalılar geçmişte kültürel kimlik bağlamında epey mücadele vermişlerdi, güneyden gelen kültürel etkiler baskın şekilde kendini belli etmektedir. Bu anaforlu ortam, son otuz yılda birçok büyük yazarın doğmasına zemin hazırlamıştır. Margaret Atwood, Alice Munro, Robertson Davies, Michael Ondaatjee, Mordecai Richler, Réjean Ducharme and Brian Moore bunlardan bazılarıdır. Bunlara, dünyaca tanınmış müzisyenleri de ekleyebiliriz: Leonard Cohen, Joni Mitchell, Neil Young ve Cowboy Junkies gibi.

Kanada Dilleri
Ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Fransızca'dır. Ancak ülkede iki resmi dilin geçerli olduğu tek bölge New Brunswick eyaletidir. Bununla birlikte, Kanada genelinde haritalar, turist broşürleri ve ürün etiketleri her iki dilde de yazılmıştır. Ayrıca, nüfusun hatırı sayılır bir bölümünün ana dili bu iki resmi dil dışında bir lisandır. Kanada'da konuşulan Fransızca, çoğunlukla, Fransa Fransızca'sı değildir. Nüfusunun çoğunluğunu Fransız kökenlilerin oluşturduğu Quebec'te Quebecois denilen yerel bir dil konuşulmaktadır. Quebeclilerin çoğu resmi Fransızca'yı anlar.

Quebec ile İngiliz Kanadası arasındaki farklar yalnızca dile özgü değildir.


Quebec'teki Fransız etkisi mimariden müziğe, yemeklerden dine her alanda kendini hissettirir. Kültürel anlamdaki paylaşımlarının azlığı göz önüne alındığında Fransız Quebec ile İngiliz Kanadası arasındaki ilişkilerin neden -en iyi ihtimalle- problemli olduğunu anlamak çok da zor olmayacaktır. Quebec, farklılıklarının ve isteklerinin ülkenin geri kalan kısmı tarafından anlaşılmadığı ve takdir edilmediği görüşündedir. İşte bu sebeplerle birçok Quebecli, ülkenin geri kalan kısmıyla aralarında egemenlik temeline dayalı bir ilişki oluşumundan yanadır.

İngilizler ve Fransızlar Kanada'ya gelmeden önce, ülkenin tüm bölgelerinde yerli halklar yaşamaktaydı. Doğu Sahili'nde, ülkenin orta kesimlerinde, Düzlüklerde (Plains) ve Batı Sahili'nde farklı Kızılderili toplulukları, Kuzeyde ise İnuitler (Eskimo) yerleşmişti.

Kanada'nın ilk sakinleri, yaşadıkları bölge ve yaşam tarzlarına bağlı olarak özgün kültürler geliştirdiler. Ülkenin iç kesimlerindeki düzlüklerde yaşayan ve ortak buffalo avına çıkan topluluklar, hayvanları takip ettikleri için sıklıkla yer değiştiriyorlardı. Pasifik Sahili'ndeki yerliler, hayatlarını balıkçılıkla idame ettiriyorlardı ve bu sayede yerleşik bir düzen kurabilmişlerdi.

Kuzeyde İnuitler, kışın denizden istifade edip yazın iç kesimlere doğru hareket ediyorlardı.

Bugün Kanada'da yaklaşık 1.3 milyon yerli halk yaşamaktadır ki bu, toplam nüfusun yaklaşık % 4.4' üne tekabül eder. Kanada anayasası temel olarak üç yerli halk tanır: First Nations ("Indians"); Kızıl derililer, Metis (First Nation ve ilk Avrupalıların karışımı olan ve kendilerini Metis şeklinde tanımlayan melez grup) ve Inuit (Avrupalıların daha evvelki dönemlerde "Eskimo" diye nitelendirdiği grup). Kanada Yerli halkları içinde 52 farklı millet veya kültürel grup ile 50'den fazla dil grubunun var olduğu kabul edilmiştir.

Geçtiğimiz on yılda Kanada yerli nüfusu daha kentli bir görünüm arz etmeye başlamıştır. Bugün Kanada yerli halklarının %55'inden fazlası şehirlerde, %30'u ise Kanada'nın büyük şehirlerinde yaşamaktadır. 1981-1996 arasında büyük şehirlerdeki yerli nüfusu 118,000'den 239,000'e yükselerek ikiye katlanmıştır. Yerli nüfusun bir diğer özelliği de son derece genç bir nüfus olmasıdır - Kanada'nın genel nüfusundan on yaş daha gençtir ve bu nüfusun yarısı 25 yaşın altındadır.

Kanada anayasasına göre yerli halkların meselelerinden Federal Hükümet sorumludur. Kanada'nın yerli halklara ilişkin mevcut yapısının temelinde 1997 (Royal Commission on Aboriginal Peoples, RCAP)Yerli Halklara dair Kraliyet Komisyonu'nda sunulan öneriler yatmaktadır. RCAP, sosyo-ekonomik eşitsizliği engellemek ve yerlilerin Kanada ile ilişkilerini düzenlemek üzere 200'ün üzerinde öneride bulunmuştur. Konuyla ilgili olarak hazırlanan Uzlaşma Bildirimi'nde ("Statement of Reconciliation") tarih boyunca Kanada yerlilerinin maruz kaldığı muamelelerin yıpratıcı etkileri kabul edilmiş ve duyulan büyük pişmanlık ifade edilmiştir. Hükümet ayrıca, yerlilerin mevcut eğitim sisteminde maruz kaldıkları baskılardan dolayı bir özür yayımlamıştır.

Yapılan onca çalışmaya rağmen son yıllara ait sosyal, ekonomik ve sağlık gibi temel alanlara bakıldığında kayda değer bir gelişme olmadığı gözlenmektedir. Birçok yerli topluluk -özellikle uzak bölgelerde yaşayanlar- hala kötü barınma şartlarından, yetersiz altyapıdan, kötü sağlık koşullarından, eğitim yetersizliğinden ve yüksek suç oranlarından muzdariptir.

1999'da, Kuzey Bölgelerinin (Northwest Territories) resmi olarak bölünmesiyle Territory of Nunavut (Inukitut dilinde 'bizim toprağımız' demektir) adlı yeni bir bölge oluşturulmuştur. 1.994 milyon metrekare yüzölçümlü Nunavut, 28,000 kişilik nüfusa sahiptir, bunun yaklaşık %85'i yerli Inuit olduğundan Nunavut, Inuit için bir nevi kendi kendini idare merkezi sayılabilir.

KANADA ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI
(Okul Detayları ve Fiyatları için Okul İsimlerine Tıklayınız)

CANADIAN COLLEGE OF ENGLISH LANGUAGE
EAST COAST SCHOOL OF LANGUAGES
EC ENGLISH
Eurocenters
GLOBAL VILLAGE ENGLISH CENTRES
ILAC - International Language Academy of Canada
INTRAX INTERNATIONAL INSTITUTE
INTUITION LANGUAGES
Kaplan Aspect
Language Studies International LSI
SPRACHCAFFE LANGUAGES PLUS
ST. GILES INTERNATIONAL
ZONI LANGUAGE CENTERS


FOTOĞRAF GALERİSİ
(Resimlerin Büyük Hali için Üzerlerine Tıklayınız)


Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İSTANBUL
İZMİR

PRATİK BİLGİLER

Pasaport Nasıl Alınır

Sık Sorulan Sorular

Vize Nasıl Alınır

Askerlik Tecili

Yurtdışındaki Elçiliklerimiz

Türkiye'deki Elçilikler

Malta'da Vizesiz Yurtdışı Eğitim

YÖK Denkliği

 Türkiye'ye Vize  Uygulayan Ülkeler
Türkiye'ye Vize  Uygulamayan Ülkeler
Nazan Cihan
Otoredi
Global Yurtdışı Eğitim
Klimaya

BİZİ ARAYIN!

İstanbul:

Londra:
+44 20 7100 5615

New York:
+1 212 202 66 72


BİZ SİZİ
ARAYALIM?REHBER

Hangi Yurtdışı Eğitim Programı Size Uygun?

Ortalama Yurtdışı Eğitim Ücretleri

 DİL OKULLARI

Dil Yeterlilik Sınavları


KURUMLARA ÖZEL İNDİRİMLERÜLKELER REHBERİ

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelenda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin