Dil Okulu - Yurtdışı Dil Eğitimi - Ücretsiz Danışmanlık - 19 Ülkede 200 Dil Okulu

Yurtdışı Eğitim | Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim  

Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı eğitim kaydi yaptıran öğrencilerimize BEDAVA UÇAK BİLETİ !

 Yurtdışı Eğitim
Au-pair
Work and Travel
Yurtdışı Dil Okulu
Göçmenlik
Yurtdışı Üniversite Hazırlık
Yurtdışı Yaz Okulu
Yurtdışı Eğitim Kültür Programları
Executive English
  Yurtdışı Sertifika Extension
Yurtdışı Eğitim İletişim

DİL OKULLARI

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelanda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin
 KAYIT FORMU

Green Card


Ana Sayfa

Au-Pair 'lik

Work and Travel

 Göçmenlik
 Dil Okulları
 Üniversiteler
 Yaz Okulları

Kültür Programları


 Sık Sorulan Sorular

Hakkımızda

 Yurtdışı Eğitim Bilgi  Formu

İletişimPOPÜLER ŞEHİRLER

 Londra
 Brighton
 New York
 Toronto
 Sydney
 Berlin
 Roma
 Paris
 Madrid
 Cape Town
 Pekin

TAKSİT SEÇENEKLERİ

Yurtdışı Eğitim Dosyaları

 Küba'da Eğitim
 Homesickness
 CELTA
 İngiliz İngilizcesi &  Amerikan İngilizcesi

 

 
 

KANADA - PARA


Para Birimi

Kanada para birimi dolardır ($) ve bir dolar 100 sent (¢) eder. Madeni para birimleri: 5¢, 10¢, 25¢, 1$ ve 2 $: 1 $'lık madeni para, bir yüzündeki kuş sebebiyle "loonie" olarak adlandırılmaktadır; 2 $ için ise uygun bir isim bulunamamış, "twoonie" denenmiş fakat fazla revaç bulmamıştır. Banknot birimleri: 2$, 5$, 10$, 50$, 100$, 500$ ve 1000 $'dır. Kanada'da ABD doları da kabul edilse de, siz yine de Kanada dolarını tercih edin. Çünkü normalde Kanada doları, ABD dolarına göre daha ucuz olmasına rağmen Kanada'da ikisi bire bir değerde işlem görmektedir.

Çoğu temel ihtiyaç maddesi burada İngiltere'ye göre daha ucuz ancak ABD'ye göre biraz daha pahalıdır.


Eğer kısıtlı bir bütçeyle idare etmeniz gerekiyorsa - kamp yaparak ve yemeklerinizi marketlerden satın alarak- günlük harcamalarınızı 14-18£ / 25-30 US$'a indirebilirsiniz. Ama bu şekilde uzun süre devam edemeyeceksiniz. Daha rahat bir hayat, yani motelde bir oda, her gün otobüsle yolculuk, bir kaç müze ziyareti ve restoranda bir öğün yemek, günlük yaklaşık 40-45£ / 65- 75 US$'a mal olacaktır. Eğer daha fazlasını istiyorsanız, yani konforlu bir yerde kalmak, günde iki üç öğün dışarıda yemek yemek ve şehirdeki gece klüplerine gitmek gibi, bu rakamlar doğal olarak ikiye katlanacaktır.

Kredi Kartları, ATM' ler, Çekler

Kanada'da para taşımanın ve çekmenin en kolay ve en hızlı yolu şüphesiz ATM aracılığıyladır, özellikle bankanızın ATM kartları Cirrus veya Delta ağlarında ise. Bunun yanında bir de otel ve araba kiraları ve önceden ödeme yapmak için en az bir kredi katınızın olması gereklidir: Visa, MasterCard, American Express ve Diners çoğunlukla kabul edilmektedir. Kredi kartlarınızla ayrıca çoğu bankadan avans para çekmek mümkündür, fakat her zaman çekebileceğiniz minimum bir değer vardır ve çektiğiniz para için kredi kartı faizi ödersiniz.

Eğer PIN kodunuz varsa, paranızı kredi kartınızla ATM'lerden de alabileceksiniz.


Ayrıca, kredi kartları, devlet bankası kartları ve ATM kartları ile işlem yaptıysanız, ayrılmadan önce banka hesaplarınızı kontrol etmeniz çok iyi olacaktır.

Çeklerinizi Kanada doları üzerinden alın ve AmericanExpress veya Visa çekleri almaya çalışın çünkü bunlar Kanada'daki hemen hemen bütün mağazalarda, marketlerde, garajlarda, restoranlarda ve barlarda para yerine geçmektedir. Seyahat çeklerini bankalarda bozdurmaktansa bu şekilde kullanmak çok daha iyidir. Çünkü Kanada'daki bankaların çoğu seyahat çeklerinizi değiştirmezler, değiştirdikleri takdirde belli bir komisyon alırlar.

Eğer yurt dışında iken paranız biterse veya bunun gibi acil bir durum ortaya çıkarsa, size para gönderilmesini sağlamanın en hızlı yolu bankanızla irtibata geçmek ve size en yakın bankaya para göndermelerini sağlamaktır. Bu işlemi Thomas Cook veya American Express'le de yapabilirsiniz ama tabii yakınınızda herhangi bir şubesi varsa (kart sahipleri için ücretsizdir). Aynı zamanda Western Union aracılığıyla en yakınızdaki bankaya, postaneye veya yerel bir ajansa dakikalar içinde para gönderilmesini sağlayabilirsiniz ama bu biraz pahalıya mal olacaktır.

Banka hesabı
Kuzey Amerika bankalarda iki çeşit "vadesiz" hesap türü mevcuttur: Tasarruf ve Çek hesabı (Savings and chequing). Ancak bunlar Türkiye'dekinden oldukça farklıdır, çoğu bankanın bu iki hesap türünün karışımı bir sistemi mevcuttur. Yeni gelenler için en uygun hesap türü böyle bir plandır. Mesela 1000$'ın üzerinde bir miktarla hesap açıp bu hesaptan masrafsız olarak çek yazmak ve ATMleri kullanmak istediğinizde bankalar size yardımcı olacaktır.
Banka hesabınızı, gelir gelmez açtırabilirsiniz. Bunun için yatırmak istediğiniz para dışında bir şey gerekmeyecektir. SIN (Sosyal Sigorta Numarası), telefon numarası ve adresinizi daha sonra bildirebilirisiniz.

Bankaların çalışma saatleri
Kanada'da bankalar, Pazartesi- Perşembe 10:00 ve 15:00 arası, ve Cuma günleri de 6:00'ya kadar açıktır; aslında daha uzun çalışma saatlerine ve Cumartesi sabahları de açık olmaya yönelik bir eğilim vardır. Fakat yine de hafta içi bu saatlerde dahi bazı bankalar açık olmayabilir. Önemli bankalar şunlardır: Toronto Dominion, Royal Bank of Canada, National Bank of Canada, Bank of Montréal ve Canadian Western Bank.

Ortalama Fiyatlar
Kanada'da kahve, yumurta, tost vesaireden oluşan ucuz bir kahvaltı size yaklaşık 8$'a mal olacaktır, çorba ve salata gibi daha sağlıklı yemekler ise 5$'dan başlar.

Otobüs ücretleri gayet makuldür, mesela, Vancouver'den Calgary'ye on iki saatlik yolculuk yaklaşık 102$'dır. Tren fiyatları yine aynı şekilde; Vancouver'den Edmonton'a 24 saatlik yolculuk 211$'dır. Uçak fiyatları trenlere nazaran biraz pahalıdır ancak son zamanlarda Kanada 3000 gibi bazı firmalar fiyatları aşağı çekmeye başlamıştır: Vancouver'den Calgary'ye 1 saatlik yolculuk yaklaşık 120$'dır, bu tabii sabah erken veya akşam geç saatlerdeki uçuşlar için geçerlidir ve fiyata vergi dahil değildir.

Oda fiyatları yurtlarda yaklaşık 15$'dan ve ucuz otellerde 35$'dan başlar. Ülkenin birçok bölgesinde yaklaşık 45$'a mükemmel motel odaları bulabilirsiniz. Basit şehir kamp sahaları ise hiçbir zaman pahalı değildir, illere ait ve ulusal yerlerin fiyatları 10$ gibi çok düşük rakamlarla başlar; tüm hizmetlerin sunulduğu ticari işletmelerde fiyatlar en fazla 25$'dır. Haziran ve Eylül ayları arasında ve kuzeydeki bazı bölgelerde, özellikle Yukon ve NWT, fiyatlar normalden biraz daha yüksektir.


 

KANADA ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI
(Okul Detayları ve Fiyatları için Okul İsimlerine Tıklayınız)

CANADIAN COLLEGE OF ENGLISH LANGUAGE
EAST COAST SCHOOL OF LANGUAGES
EC ENGLISH
Eurocenters
GLOBAL VILLAGE ENGLISH CENTRES
ILAC - International Language Academy of Canada
INTRAX INTERNATIONAL INSTITUTE
INTUITION LANGUAGES
Kaplan Aspect
Language Studies International LSI
SPRACHCAFFE LANGUAGES PLUS
ST. GILES INTERNATIONAL
ZONI LANGUAGE CENTERS


FOTOĞRAF GALERİSİ
(Resimlerin Büyük Hali için Üzerlerine Tıklayınız)


Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İSTANBUL
İZMİR

PRATİK BİLGİLER

Pasaport Nasıl Alınır

Sık Sorulan Sorular

Vize Nasıl Alınır

Askerlik Tecili

Yurtdışındaki Elçiliklerimiz

Türkiye'deki Elçilikler

Malta'da Vizesiz Yurtdışı Eğitim

YÖK Denkliği

 Türkiye'ye Vize  Uygulayan Ülkeler
Türkiye'ye Vize  Uygulamayan Ülkeler
Nazan Cihan
Otoredi
Global Yurtdışı Eğitim
Klimaya

BİZİ ARAYIN!

İstanbul:

Londra:
+44 20 7100 5615

New York:
+1 212 202 66 72


BİZ SİZİ
ARAYALIM?REHBER

Hangi Yurtdışı Eğitim Programı Size Uygun?

Ortalama Yurtdışı Eğitim Ücretleri

 DİL OKULLARI

Dil Yeterlilik Sınavları


KURUMLARA ÖZEL İNDİRİMLERÜLKELER REHBERİ

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelenda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin