Dil Okulu - Yurtdışı Dil Eğitimi - Ücretsiz Danışmanlık - 19 Ülkede 200 Dil Okulu

Yurtdışı Eğitim | Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim  

Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı eğitim kaydi yaptıran öğrencilerimize BEDAVA UÇAK BİLETİ !

 Yurtdışı Eğitim
Au-pair
Work and Travel
Yurtdışı Dil Okulu
Göçmenlik
Yurtdışı Üniversite Hazırlık
Yurtdışı Yaz Okulu
Yurtdışı Eğitim Kültür Programları
Executive English
  Yurtdışı Sertifika Extension
Yurtdışı Eğitim İletişim

DİL OKULLARI

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelanda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin
 KAYIT FORMU

Green Card


Ana Sayfa

Au-Pair 'lik

Work and Travel

 Göçmenlik
 Dil Okulları
 Üniversiteler
 Yaz Okulları

Kültür Programları


 Sık Sorulan Sorular

Hakkımızda

 Yurtdışı Eğitim Bilgi  Formu

İletişimPOPÜLER ŞEHİRLER

 Londra
 Brighton
 New York
 Toronto
 Sydney
 Berlin
 Roma
 Paris
 Madrid
 Cape Town
 Pekin

TAKSİT SEÇENEKLERİ

Yurtdışı Eğitim Dosyaları

 Küba'da Eğitim
 Homesickness
 CELTA
 İngiliz İngilizcesi &  Amerikan İngilizcesi

 

 
 

KANADA - YİYECEK & İÇECEK


Kanada'da yemek kültürünün temelinde İngiliz orta yol geleneği vardır. Çok özel ulusal yemekler olmamakla birlikte iyi yemek boldur. Birçok şehirde Yunan, İtalyan, Doğu Hindistan ve Çin kökenli saygın restoranlar bulmak hiç de zor değildir. Fransız kültürünü yansıtan Quebec ve birkaç diğer eyalette yemek kültürü diğer eyaletlere göre farklılık gösterir.

Kanada'nın restoran, bar, café ve fast-food noktaları sayı olarak şaşırtıcıdır, ancak ilk bakışta Kanada şehir mutfağını herhangi bir Amerikan metropolü mutfağından ayırt edecek fazla bir özellik yoktur: alış-veriş merkezleri, ana caddeler ve yollar; özel menüleri ve fiyatlarıyla birbiriyle rekabet eden Amerikanvari fast-food zincirleriyle doludur.


Ancak bu tür restoran zincirlerini daha cazip seçenekler uğruna göz ardı etmek zor değil -hele de geçtiğimiz birkaç yılda Kanada mutfak kalitesi hatırı sayılır ölçüde yükselmişken. Büyük şehirlerde bol miktarda etnik ve spesiyal restoranlar mevcuttur.

Kıyı şeridinde taze balık ve diğer deniz ürünleri menüyü zenginleştirirken, kırsal alanda bile -bir zamanların zevksiz yemekler diyarı-, aileler tarafından işletilen birinci sınıf café ve restoranlar bulmak mümkündür, özellikle turistlerce tercih edilen bölgelerde. Sigara içmeyenler hemen hemen her café ve restoranın kendileri için ayrılmış bölümleri olduğunu bilerek rahatlayabilirler, hatta birçok yer sigarayı tamamen yasaklamıştır.

Kahvaltı

Kanada'da kahvaltıya büyük önem verilir. 7$ ile 10$ arası bir fiyat ödeyerek birinci sınıf kalitede, günün en doyurucu öğününü yiyebilirsiniz. İster bir kafeye ister otelin snack barına gidin 11:00'a kadar serviste olan kahvaltı menüleri aşağı yukarı standarttır: omlet, jambon, yağlı ve yağsız karışık veya gevrek domuz pastırması, değişik soslar (örneğin Nova Scotia'nın meşhur Lunenburg sosu ki bölgeye yerleşen Avrupalılar tarafından geliştirilmiş sıcak, baharatlı bir sos).


Ne ısmarlarsanız ısmarlayın yanında patates kızartması mutlaka sunulur. Tercih edilen diğer seçenekler arasında İngiliz muffinleri (pandispanya tadında ufak yuvarlak ekmek), veya daha lüks yerlerde kepekli ekmekler, şeker ve kepekle yapılan doyurucu meyveli kek, tereyağlı ve akçaağaç şuruplu gözleme veya pankcakeler sayılabilir. Kahvaltı ve öğle yemeği kesin bir şekilde ayrılmadığı için, kahvaltı menüsünde etli büyük sandviçler de yaygındır.

Bütün bunları yerken dilediğiniz kadar kahve içebilirsiniz, zira birçok yerde ilk fincandan sonra kahveniz ücretsiz olarak tazelenecektir. Kahve, her zaman taze ve lezzetlidir. Çay, limon veya sütlü şekilleriyle, kahvaltılarda tercih edilen bir diğer içecektir. Daha lüks yerlerde, ithal markalar veya İngiliz çağrışımlı markalar kullanılarak İngilizlerin kadim çay kültürüne göndermeler yapılır.

 Öğle Yemeği ve Hafif Yemekler

11:30-14:30 arası şehrin birçok büyük restoranı oldukça leziz spesiyal menüler sunarlar. Örneğin Çin ve Vietnam restoranlarında 7-10$'a pilav ve erişte, birçok Japon restoranında da 15$'ın altında fiyatlara sushi yiyebilirsiniz. Pizza, Pizza Hut gibi uluslararası zincirler, aileler tarafından işletilen restoranlar oldukça yaygındır. 'Beyaz-yakalı' çalışanlar genellikle her çeşit yemek ve vejetaryen menü sunan café-restoranları tercih ederler, ancak bunların çoğu da sundukları ürünler bağlamında tutucu değillerdir, geleneksel et yemeklerinin yanında sandviç de sunarlar. 7$'a güzel, günlük bir seçim yapabilirsiniz.

Bir diğer alternatif de alış-veriş merkezlerinde satılan etnik fast-foodlardır ki standart ürünleri ülkenin her tarafına dağılmış olan burgerlardan daha sağlıklı bir seçimdir. Bölgesel snacklerde, özellikle Newfoundland'de balık ve patates kızartması, Quebec'in geleneksel sarı bezelye çorbası, etli sandviçler, eritilmiş peynirli ve soslu kızartmalar; deniz kıyısında kremalı deniz ürünleri ve patates çorbası yaygındır.

Şehrin birçok barı,  bir şeyler içmeye gelenler kadar Pazartesi- Cuma 17:00-19:00 arasındaki bedava saat uygulamasından istifade etmek isteyenlerce de tercih edilmektedir. Bu saatlerde bir içki fiyatına pasta ve chilli yiyebilirsiniz. Barlar hafta sonları 11:00-14:00 arası kahvaltı-öğle yemeği karışımı Brunch sunmaktadır. 10$ ve daha yukarısına hafif bir yemek ve kokteylden oluşan bir menü alabilirsiniz.

Temel Yemekler & Bahşiş
Geleneksel Kanada mutfağı, yerli av eti ve balığa dayanır. Sebze ve salatalar nispeten daha az yer tutar. Fiyat olarak içecek hariç iki çeşit yemekten oluşan bir menü 25-45$ arasıdır.

Newfoundland'in temel yemeği morinadır. Farklı balık çeşitleriyle desteklenerek sunulur. Adadaki restoranların çoğunda geyik ve fok eti satmak yasaktır, ancak birçok ada sakini yıllık av mevsiminden istifade ederek bu hayvanlardan avlarlar ve eğer imkanınız olursa siz de bu avlardan yiyebilirsiniz.

Denize yakın yerlerde, parçalara ayrılmış veya bütün, haşlanmış veya ızgara ıstakoz yaygındır. Bunlar, balık çeşitleriyle birlikte de servis yapılır. Nova Scotia çekirdeksiz yemişleriyle, Solomon Gundy, Annapolis Valley elmalı payıyla meşhurdur. Her ne kadar Great Lakes'in maruz kaldığı kirlilikten olumsuz etkileniyorsa da balık, Ontario'nun en temel ürünüdür. Beyaz balık, göl balığı, turna balığı mutlaka tadılması gerekenler arasındadır. Bu ürünlere eyaletin kuzey bölgelerinde güneyden daha kolay ulaşabileceğinizi de aklınızda bulundurun.

Domuz eti, Fransız usulü yemekleriyle de ün yapan Québec diyetinin önemli bir unsurudur. Quebec'in bazı yemekleri isim vererek örneklendirmeye değer: Fransız bezelye çorbası, tourtières (etli börek) ve poutine (soslu ve lor peynirli patates kızartması). Atlantik eyaletlerinde Acadian Fransızlar rapie pie (paté à la rapure) -tüm nişastası alınmış, hamur kıvamında patates rendesiyle kaplanmış bir çeşit etli börek (et veya tavukla yapılan). Quebec aynı zamanda dünyanın bir numaralı isfendan (maple) şurubu (isfendan ağacının özünden alınan pekmez) üreticisi olarak ün yapmıştır.

Kanada çok kaliteli peynirler, özellikle de cheddars üretir. Her iki kıyı şeridinde de bol miktarda, lezzetli deniz ürünleri makul fiyatlara bulunabilir.


British Columbia mutfağında da balık ve diğer kabuklu deniz ürünlerinden oluşan çeşitler önemli yer tutar. Ayrıca birkaç yerde, özellikle de Wanuskewin Heritage Park'ta, Saskatoon, Saskatchewan'da yerli insanların işlettiği restoranlar vardır ki buralarda geyik (karaca) ve buffalo eti yeme imkanı bulabilirsiniz.


Bazı istisnalar olmakla birlikte -Manitoba'daki Ukrayna kuruluşları gibi- Kanada'nın etnik restoranları şehirlerde toplanmıştır. Diğerleriyle kıyaslandığında Japon lokantaları daha meşhur ve daha pahalıdır; İtalyan yemekleri oldukça popüler ve ucuzdur; bunların haricinde Hint restoranları da ucuzdur. Orta Kanada'da yaygın olan Doğu Avrupa yemekleri oldukça güzeldir. Ayrıca ülke genelinde ucuz Çin restoranları da mevcuttur. Fransız yemeklerini de kolaylıkla bulabilirsiniz, ancak bu yemeklerin Québec dışındaki yerlerde oldukça pahalı olduğu unutulmamalıdır.

 İçki
Kanada'da alkollü içeceklerin satışını belirleyen bir dizi kanun ve düzenleme mevcuttur: Genel bir kural olarak bu tür içkiler resmi yerlerden alınmalıdır, ki bu tür yerler de geceleri genellikle, Pazar günleri ve tatillerde kesinlikle kapalıdır.

Genel düzenlerindeki benzerliğe rağmen barlar, şehrin 'mavi-yakalı' çalışanlarının yoğun olduğu bölgelerinde ve kuzeydeki maden kasabalarında yer alan, çoğunlukla erkeklere hitabeden barlardan; yemek servisi, canlı eğlence ve birçok çeşit kokteyl gibi imkanları olan şehir barlarına kadar çok geniş bir yelpaze sunar. Aslında barları restoranlardan ayırt etmek neredeyse imkansızdır; zira artık -1960'lara kadar olduğunun aksine- yeme ve içme birbirinden ayrı faaliyetler olarak addedilmemektedir.

Yasal içki içme yaşı Alberta, Manitoba ve Québec'te 18, ülkenin diğer bölgelerinde 19'dur. Ancak hükümet tarafından işletilen ve pazar günleri kapalı olan likör satış noktaları dışındaki yerlerde kimlik gösterme zorunluluğu yoktur. Hükümet tarafından işletilen bu tür yerler halka doğrudan alkollü içki satışında tekel uygulamaktadır. Bira ve şarabın her yerde satıldığı Quebec bu duruma bir istisna teşkil eder.

Bahşiş
Yiyip içtiğiniz yer neresi olursa olsun her zaman hızlı ve dostça bir hizmet alırsınız ki bu da bahşiş sayesindedir. Garsonlar kazançlarının çoğunu bahşişe borçludur. Servis çok kötü olmadıkça faturanın %15'i kadar bahşiş vermeniz beklenir. Bahşiş vermeyi reddetmek kabalık olarak algılanır. Eğer ödemenizi kredi kartıyla yapıyorsanız faturada bahşişi belirtebileceğiniz bir yer bulunur.


KANADA ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI
(Okul Detayları ve Fiyatları için Okul İsimlerine Tıklayınız)

CANADIAN COLLEGE OF ENGLISH LANGUAGE
EAST COAST SCHOOL OF LANGUAGES
EC ENGLISH
Eurocenters
GLOBAL VILLAGE ENGLISH CENTRES
ILAC - International Language Academy of Canada
INTRAX INTERNATIONAL INSTITUTE
INTUITION LANGUAGES
Kaplan Aspect
Language Studies International LSI
SPRACHCAFFE LANGUAGES PLUS
ST. GILES INTERNATIONAL
ZONI LANGUAGE CENTERS


FOTOĞRAF GALERİSİ
(Resimlerin Büyük Hali için Üzerlerine Tıklayınız)


Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı
İSTANBUL
İZMİR

PRATİK BİLGİLER

Pasaport Nasıl Alınır

Sık Sorulan Sorular

Vize Nasıl Alınır

Askerlik Tecili

Yurtdışındaki Elçiliklerimiz

Türkiye'deki Elçilikler

Malta'da Vizesiz Yurtdışı Eğitim

YÖK Denkliği

 Türkiye'ye Vize  Uygulayan Ülkeler
Türkiye'ye Vize  Uygulamayan Ülkeler
Nazan Cihan
Otoredi
Global Yurtdışı Eğitim
Klimaya

BİZİ ARAYIN!

İstanbul:

Londra:
+44 20 7100 5615

New York:
+1 212 202 66 72


BİZ SİZİ
ARAYALIM?REHBER

Hangi Yurtdışı Eğitim Programı Size Uygun?

Ortalama Yurtdışı Eğitim Ücretleri

 DİL OKULLARI

Dil Yeterlilik Sınavları


KURUMLARA ÖZEL İNDİRİMLERÜLKELER REHBERİ

İngiltere

Amerika

Kanada

Malta

 İrlanda

Avustralya

 Almanya
 İtalya
 Fransa
 Yeni Zelenda
 İsviçre
 İspanya
 Rusya
 Küba
 Kosta Rika
 Brezilya
 Güney Afrika
 Meksika
 Çin